Blog

Macrophomina? Van megoldás!
Valószínűleg már sokan találkoztak a napraforgón előforduló Macrophomina okozta betegséggel. Mivel ez a kórokozó a meleg száraz időjárási körülmények közt szaporodik jól, így várhatóan egyre nagyobb lesz a jelentősége hazánkban. Sajnos sokféle gazdanövényt képes megfertőzni, így nemcsak a napraforgót támadja, hanem a cukorrépát, kukoricát is. Szerencsénkre ez egy talajból fertőző gomba, így biokontroll hatású termékeinkkel is hatékonyan lehet védekezni ellene.
Egy Szentesen 2024-ben beállított kísérlet során cukorrépára Macrophomina ellen az alábbiakat alkalmaztuk: Natur Forte 3l/ha, és Natur gomba adalék 2l/ha dózis.
A közel 40ha-os cukorrépa táblán 2023-ban igen erős volt a fertőzés, de 2024-ben az augusztusi szemlén alig találtunk fertőzött töveket (azok is a forgóban voltak fellelhetők, így valószínűleg a nem megfelelő kijuttatásra vezethető vissza a fertőzés). A szomszédos napraforgó táblában azonban volt bőven fertőzött tő, vagyis a Macrophomina akadálytalanul szétterjedt a táblán és terjedhetett volna a cukorrépára is. A szemle alapán elmondható volt, hogy a 2liter gombaadalék meg tudott birkózni a Macrophomina fertőzéssel.
Egy csongrádi gazda tapasztalata is egybevág az előbbi kísérlettel. Ugyanúgy 3liter Fortét és 2liter gombaadalékot juttatott ki egy 45 hektáros ciroktábla 40hektáros darabjára, a maradék területet kontrollnak hagyta. A kezelt táblarész egészséges maradt, míg az 5ha kezeletlent elvitte a Macrophomina fertőzés.
Balra a beteg, jobbra az egészséges cukorrépa
Szentesi kísérlet mikrobiológiai eredményei:
2024.08.19-én Szentesen két egymás mellett található szántóföldről vettünk talajmintát. A területről hozott talajmintákból a termékünkkel kijuttatott Trichoderma gomba és a növénypatogén Macrophomina jelenlétére voltunk kíváncsiak. A napraforgó nem kapott kezelést, a cukorrépaföldet, ami előző évben szintén fertőzött volt, tavasszal a készítményeinkkel kezeltük. Három talajmintából végeztünk ITS-amplikon DNS analízist, egyet a kezeletlen napraforgóföldről, a másik kettőt a közvetlen mellette lévő cukorrépa földről, a kultúrnövények rhizoszférájából. Utóbbi esetben az egyik minta egy egészséges egyedről volt, a másik egy a táblán igen kis számban előforduló beteg cukorrépa mellől vett minta volt.
A DNS vizsgálat eredményeiből levont következetések az alábbiak:
- A kezeletlen (kontroll) tábla jelentős mennyiségű Macrophomina phaseolina DNS-t tartalmazott, míg a gomba kórokozó a termékeinkkel kezelt táblából vett minták egyikéből sem volt kimutatható (A beteg cukorrépából sem. Azt más betegség támadta meg.). Ezzel szabadföldön igazoltuk a korábban szakirodalomból ismert külföldi laboratóriumi kutatómunkák eredményeit, melyben a Trichoderma harzianum gátolta a Macrophomina phaseolina szaporodását. A napaforgótábla rhizoszférájában nagy mennyiségű Macrophomina DNS-t izoláltunk, így valószínűsítjük, hogy ez okozta a napraforgó pusztulását, ami összecseng a növényorvos diagnózisával.
- A kezelt táblában a Trichoderma gomba DNS-e fellelhető volt, míg a kezeletlen táblában egyáltalán nem volt kimutatható. Ez azt igazolja, hogy a készítménnyel kijuttatott gombák képesek voltak kolonizálni a területet és a biokontroll hatásuk is igazolható.
A Macrophomina phaseolina visszaszorítására az irodalomban a következő adatokat találtuk:
A Trichoderma harzianum in vitro kísérletek alapján képes volt csökkenteni a Macrophomina phaseolina micéliumainak és szkleróciumainak a növekedését. [1] [2]
Üvegházi kísérletekben szójababon vizsgálták a Trichoderma harzianum hatását Macrophomina phaseolina-val fertőzött állományban. A kezelt növények mag korukban lettek beoltva Trichoderma harzianummal és a patogén Macrophomina phaseolina-val, a kontroll növények csak a patogénnel voltak beoltva. A kezelt állomány egészségesebb volt, valamint ezen növények megjelenése is életképességről tanúskodott (magasabb és bokrosabb), mint a kontroll csoporté. Az eredmények alapján a T. harzianum biokontroll szervezetként történő alkalmazása sikeres volt. [3]
Irodalom:
[1] JOURNAL OF PLANT PROTECTION RESEARCH Vol. 47, No. 2 (2007)
DIFFERENTIAL ANTAGONISM OF TRICHODERMA SP. AGAINST MACROPHOMINA PHASEOLINA
Aly A. Aly1, Mohamed A. Abdel-Sattar2, Moawad R. Omar, Kamel A. Abd-Elsalam
[2] CROP PROTECTION (1986) 5 (4), 288-292
Biological control of Macrophomina phaseolina (Tassi) Goid by Trichoderma harzianum
Y. ELAD*, Y. ZVIELI AND I. CHET
[3] JOURNAL OF PLANT PROTECTION RESEARCH Vol. 56, No. 1 (2016)
DOI: 10.1515/jppr-2016-0004
Biocontrol mechanisms of Trichoderma harzianum against soybean charcoal rot caused by Macrophomina phaseolina
Nima Khaledi*, Parissa Taheri
Balázs Tímea
Okleveles biológus
Kutatás-Fejlesztés munkatárs
Dr. Wass-Matics Heléna
Agrármérnök PhD.
Kutatás-Fejlesztés munkatárs
Ritzl Tamás
Biomérnök
Kutatás-Fejlesztés munkatárs
Kőrösi-Szabó Gábor
Növényorvos
Kisérleti Üzletág